İlyada Destanı I. Bölüm

(Agamemnon, Apollon rahiplerine hakaret eder ve Apollon’un Yunanları cezalandırmasına neden olur. Durumu düzeltmek için, onur ödülünden vazgeçmek zorundadır. Akhilleus ve Agamemnon tartışırlar ve Agamemnon Akhilleus’un onur ödülünü alır. Akhilleus da savaştan çekilir.)
Söyle tanrıça, her yerde sözü geçen Agamemnon, tanrı-benzeri Akhilleus nasıl öfke içinde ayrıldılar?
Akhilleus’un öfkesi yüzünden sayısız uzun saçlı Yunan savaşçının canı nasıl Hades’e gitti de gövdeleri kurda kuşa yem oldu?

Agamemnon’la Akhilleus’u birbirine kim düşürdü? Buna, Agamemnon rahibini saymadı diye gümüş yaylı Apollon neden oldu. Agamemnon’a onur ödülü olarak rahibin kızı Kryseis verilmişti, ama rahip kısa süre sonra zengin bir fidyeyle geldi. Agamemnonla, kardeşi Menelaos’a ve bütün öteki Yunanlarla konuştu. “Olympos tanrıları Priamos’un büyük kenti Troya’yı yıkmanıza ve güven içinde evlerinize dönmenize izin versin, benim fidyemi kabul edin ve kızımı serbest bırakın, Zeus’un oğlu Atıcı Apollon için bu iyiliği yapın” dedi.

Bütün Yunanlar Apollon’un rahibine saygı gösterdiler, ama Agamemnon’un yüreği dargınlıkla çarpıyordu. Her yerde sözü geçen kral, rahibe “İhtiyar, seni koca karınlı gemilerin yanında bir daha görmeyeyim, Apollon bile seni kurtaramaz!” dedi. “Kızını serbest bırakmıyorum. Kryseis Argos’taki evimde, senden ve ülkesinden uzakta büyüyecek. Tezgâhta dokuma yaparak, bana hizmet ederek kocayacak. Şimdi beni kızdırma, çek git!” (Yazinin Devamini Oku)