poseidon, yunan tanrısı poseidon, yunan tanrılarından poseidon, poseidon kimdir, poseidon hakkında bilgi, mitoloji, mitoloji poseidon

Poseidon
Poseidon sculpture Copenhagen 2005.jpg

Poseidon, Kopenhag

Denizler Tanrısı, Yeri Sarsan Tanrı
Özellikleri
Alanı Deniz
Mekanı Deniz
Semboller 3 dişli yaba, at, yunus ve boğa
Görünüşü Elinde yabasıyla, sakalı erkek
Kişisel bilgileri
Ebeveynler Kronos ve Rhea
Kardeşler Zeus, Hades, Hera, Hestia ve Demeter
Eşi Amphitrite
Çocuklar Aiolos, Asopos, Bellerophontes, Orion, Polyphemos, Theseus ve Triton ve diğerleri

Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan mitolojisi’nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronus ile Rheia’nın oğlu. Zeus ve Hades’in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün (Neptunus) olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Poseidon hırs ve gücü temsil eder. Poseidon’un hırsı Atlantis’in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur. Karanlığın ve İşkencenin tanrısı olan Gorgos’la ölümüne savaş içindedir. Karanlığın ve işkencenin tanrısı olan Gorgos Zeus’u kıskanmaktadır. Bu yüzden Olimpos’ta kargaşa ve kaos yarattığından güçleri bir taşa hapsedilerek ve 1 şart koyularak serbest bırakılmıştır. Bu şart ise ne zaman birini öldürmek üzere olsa ona bir dilek hakkı vermektir. Fakat o bu dilekleri çok iyi inceleyerek onu dileyenin alehine bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Poseidon Dorlar’ın göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia’da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon’a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Pegasus, Poseidon ile zorla sahip olduğu Medusa’nın çocuğudur. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos’ta yapılan İsthmia yarışarı en meşhurlarıdır. Atina’da ki Erekhteion’da, Poseidon’la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Poseidon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır. Zeus’un kızı olan Athena’ya Atina’da yenilmiştir.

 Ailesi

Yüceliğine uygun bir şekilde, Zeus’un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Poseidon’un oğullarından biri Amykos’tur. Bebryklerin kralıdır.

Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar, yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk’ler iline geldiklerinde Amykos Pplydeukes’e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir.

Poseidon’un bir diğer oğlu Kyknos’tur. Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür. Babası Titan Kronos’tur. Zeus’u tahttan indirirken diğer tanrı ve tanrıçalardan yardım almıştır. Zeus’u altın ağla yakalamışlardır. Fakat Zeus bu ağdan kurtulmayı basarmıştır.

Ayrıca Theseus adında bir oğlu vardır. Fakat bu oğul cylops’un daha büyüğü ve onlarında kahramanıdır. Efsaneye göre bir tanrıçayla evlenmiştir. Yarı tanrı bir kızı olmuştur.Fakat kim olduğu bilinmemektedir.

Türkiye’de Poseidon Kültürü

Poseidon kültürü, Türkiye’de çok yaygın olmamasına rağmen, en önemli merkezlerinden biri olan Panionion, Aydın’a bağlı Dilek Yarımadasındadır. Panionion’nun önemi Poseidon’a adanmış bir tapınağın olması ve bölgenin, Anadoludaki, en güçlü yunan-kent birliği olan İyon Birliğinin kültürel merkezi ve geleneksel festival alanı olmasıdır.

Türkiye’de Poseidon ile ilgili veya Posedion inancının olduğu yerler

Katakekaumene (Yanık Topraklar), Frigya yakınlarında iç kısımlarda bulunan bu bölgede Poseidon inancının yerleşmesi deniz ile ilgili değil, bölgenin sismik olarak hareketli olması ve Posidon’un yeri sarsan tanrı olarak deprem nedeni olarak görülmesidir.

Milet, Poseidon Helikonios (Yunanistanda bir antik kent olan Helike’ye ithafen “Helike şehrinden gelen” anlamında)

Mylasa

Panionion, Poseidon Helikonios

Priene , Poseidon Helikonios

Teos, Poseidon Helikonios

Ayrıca Yalova’ya bağlı Armutlu ilçesinin bulunduğu burun “Posidium Burnu” olarak adlandırılır.

Neptün heykeli, Bristol, İngiltere

Roma dönemi Paestum antik kenti, Poseidon Tapınağı

 Kaynak: Wikipedia